{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Zdravotné riziká nových typov letiskových scannerov

Back to news

Fotolia_40740952_XS.jpg

Nová generácia letiskových bezpečnostných detektorov je schopná odhaliť aj nekovové predmety. Tieto prístroje sú momentálne intenzívne rozširované na veľkých svetových letiskách. Súčasne s tým sú silnejšie hlasy spochybňujúce ich neškodnosť pre ľudský organizmus.

Možná príčina rakoviny kože

V reakcii na nedávne pokusy teroristov o prepašovanie výbušnín na palubu lietadiel, kde boli umiestnené vo vnútri ich tiel, boli predstavené nové typy letiskových scannerov. Prístroj potrebuje k svojej činnosti malé množstvo rentgenového žiarenia. Dávka, ktorú človek v priebehu skenovania obdrží, je rádovo menšia než u bežného medicínskeho rentgenu. Aj namiesto toho silnejú hlasy vedcov tvrdiacich, že účinky rentgenového žiarenia na ľudské telo ešte neboli dostatočne preskúmané.

Najväčšie obavy plynú z možného nadužívania týchto prístrojov. Pri jednom priechode je dávka nebezpečného rakovinotvorného žiarenia veľmi malá. Ale aj tým, ako často ľudia cestujú lietadlom, sa budú dávky rýchlo sčítavať. Podľa súčasných analýz, môže byť zlomovou hranicou asi 100 skenov za rok. Americká organizácia na ochranu pred rádioaktívnym žiarením označila toto množstvo ako „zanedbateľná dávka“.

Vedci sa podelili aj o ďalšiu obavu. Pri normálnej funkcii prístroja je množstvo vyžiarenej radiácie minimálne. Ale ako každý prístroj, aj tento môže zlyhať. Nie je známe ako by sa prípadná porucha prejavila na vyžarovanom množstve rentgenových lúčov. Je možné, že individuálna dávka by sa mohla zvýšiť.

Aká je pravdepodobnosť?

Peter Rez, profesor fyziky na arizonskej univerzite, realizoval vlastný výskum. Jeho výsledky sa líšia od tých oficiálne prezentovaných. Uvádza, že skutočné množstvo vyžiarenej radiácie je vyššie než uvádzajú štátne úrady. Ako zaujímavosť vypočítal pravdepodobnosť smrti následkom ožiarenia z týchto bezpečnostných skenerov. Je rovnako vysoká ako pravdepodobnosť smrti následkom teroristického útoku, konkrétne 30 miliónov ku jednej. Pre zrovnanie, v Amerike je desaťkrát vyššia pravdepodobnosť, že umriete následkom úderu blesku.

Zdroj: Článok CNN

Štítky

Praktické tipy

Komentáre

× Pri tomto článku ešte nie sú komentáre. Buďte prvý/á!

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!