{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Súčasne problémy Airbusu a Boeingu

Back to news

Fotolia_44261036_XS.jpg

Dve technicky najvyspelejšie lietadlá súčasnosti mali nedávno vážne technické problémy. V oboch prípadoch viedli až k núdzovému pristátiu. Airbus A380 aeroliniek Qantas minulý týždeň v Indonésii a prototyp Boeingu 787 Dreamliner tento týždeň v Texase. Bola to len nešťastná súhra náhod? Najskôr. Zhrnieme si stručne oba tieto incidenty.

Zlyhanie motoru Airbusu A380 v Indonézii

Novembrová nehoda Airbusu A380 austrálskych aeroliniek Qantas Airways bola prvým vážnym problémom tohto typu lietadla. Jeden zo štyroch obrovských motorov Rolls-Royce sa začal rozpadať krátko po štarte zo Singapuru vo štvrtok 4 novembra. Trosky z motoru dopadli na ostrov Batam južne od letiska. Toto viedlo k prvým správam o zrútení lietadla, ktoré boli krátko potvrdené aj Quantasom. Skor ale bolo jasné, že lietadlo sa ihneď otočilo a bezpečne pristálo na letisku v Singapure.

V reakcii na nehodu zastavila letecká spoločnosť Qantas všetky lety svojich Airbusov A380. Ihneď sa rozbehli podrobné testy, ktoré skoro priniesli prvé výsledky. Na niekoľkých ďalších motoroch boli nájdené drobné úniky oleja. Či je toto príčina nehody ostáva nezistené. Lietadlá stále prechádzajú kontrolami a zostávajú na zemi. Letecká spoločnosť už oznámila, že na niekoľko týždňov budú Airbusy A380 nahradené Boeingami 747.

Núdzové pristátie Boeingu 787 Dreamliner v Texase

Neuplynul ani týždeň od núdzového pristania Airbusu A380 a titulky sú pre zmenu plné inej nehody, tentokrát Boeingu. V utorok 9 novembra bol na palube jedného z testovacích letúnov 787 Dreamliner zaznamenaný dym v kabíne spôsobený požiarom elektrickej inštalácie. Lietadlo prišlo o primárne elektrické systémy. S pomocou záložných potom bezpečne pristálo v Texase pri meste Laredo. Posádka tvorená približne 40 špecialistami bola evakuovaná núdzovými šmýkačkami.

Počas skúšobného letu prevádzali inžinieri na palube testy protipožiarneho systému. Funguje tak, že z vonkajšieho vzduchu oddeľuje dusík, ktorý potom postupne pumpuje do palivových nádrží počas letu. S úbytkom paliva v nádržiach sa v nich vytvára kyslík, vháňaný dusík ho riedi a tak bráni vzniku požiaru. Súvislosť medzi vzniknutým požiarom a týmto systémom nebola preukázaná. Poškodený letún je druhým z celkového počtu šiestich prototypov Boeing 787. Podľa informácií firmy nebude žiadne z týchto pokusných lietadiel predané zákazníkom.

Objednávky nikto neruší

Letecké spoločnosti, ktoré majú objednané tieto najmodernejšie letúne, sa jednotne vyjadrili, že žiadne objednávky rušiť nebudú. Qantas očakáva dodanie štyroch Airbusov A380 v krátkej dobe. Boeing má na 787 takmer 900 objednávok. Prvý Dreamliner by mali japonské aerolinky Al Nippon Airways obdržať začiatkom budúceho roku.

Letecký experti sa zhodujú, obe nehody sú bezvýznamné a letecká bezpečnosť nebola ohrozená. Obaja výrobcovia určite zrealizujú veľmi dôkladné testy, aby odhalili skutočné príčiny problémov. Vyšetrovanie sa ale, podľa všetkého, bude ťahať mesiace.

Komentáre

× Pri tomto článku ešte nie sú komentáre. Buďte prvý/á!

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!