{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Seriál Airbus vs Boeing: pohľad do histórie

Back to news

Fotolia_29980012_XS.jpg

Ak sa pozrieme na prevládajúce typy veľkých dopravných lietadiel, zistíme, že dnes trhnu dominujú iba dvaja výrobcovia. Airbus a Boeing sú obe veľké konzorciá, vyrábajúce väčšinu dopravných lietadiel. Ešte v nedávnej histórii tomu tak ale nebolo.

Pohľad do minulosti

Veľké zmeny sa dátujú na počiatok deväťdesiatych rokov. Pád Sovietskeho zväzu bol značkou komplikácií pre veľké množstvo leteckých výrobcov v Rusku. Málokto si dnes spomenie na značky ako Antonov, Tupolev a Ilyushin. Tieto firmy stále existujú, ale vyrábajú zanedbateľné množstvo lietadiel v porovnaní s veľkými hráčmi, o ktorých bude ďalej reč. Po páde železnej opony sa v leteckom priemysle odohralo nemálo zmien. Veľké množstvo výrobcov v Európe a Amerike opustilo trh. Za zmienku stojí americký Lockheed a holandský Fokker. Výsledkom týchto zmien je, že na trhu zostali iba dvaja veľký hráči, môžeme prakticky hovoriť o duopole.

Boeing

Americká spoločnosť s takmer storočnou históriou. Založená v meste Seattle v štáte Washington Williamom E. Boeingom v roku 1916. Spočiatku vyrábala hydroplány. O dvadsať rokov neskôr prestavila revolučný výrobok. Boeing 247 je považovaný za prvé moderné dopravné lietadlo. V tejto dobe firma Boeing prevádzkovala tieto lietadlá v rámci vlastnej aerolinky. Americká vláda v roku 1934 vydala zákon zakazujúci takéto praktiky, aerolinky sa teda osamostatnili a vzniká United Airlines. Počas druhej svetovej vojny Boeing predstavil svetoznáme bombardéry B-17 a B-29. Výrobná rada 7×7 má počiatok v roku 1958 a do dneška tvorí hlavnú časť leteckej produkcie Boeingu.  

Airbus

Airbus bol založený v Európe ako konsorcium s cieľom bojovať s americkými leteckými producentmi. Pôvod môžeme vysledovať do neskorých šesťdesiatych rokov v medzivládnej dohode Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie. Firmy z každej krajiny dodávali kompletné letuschopné celky. Prvým modelom nesúcim označení Airbus bol A300. Spočiatku nebol príliž úspešný, ale vďaka postupnej modernizácii začali objednávky pribúdať. Súčasná vlajková loď, A380, sa zrodila po dlhej vývojovej fázi v roku 2005. Je najväčším dostupným komerčným dopravným lietadlom. Prvá dodaná A380 patrí Singapore Airlines. Odovzdaná bola 15. Októbra 2007 a prvý let sa uskutočnil medzi Singapur Changi (SIN) – Kingsford Smith International (SYD).

Objednávky a dodávky

Obaja konkurenti sa chvália počtami objednaných a dodaných lietadiel na svojich webových stránkach. Ak porovnáme posledných desať rokov, zistíme, že konkurencia je veľmi tesná. Najviac objednávok obdržali obe spoločnosti v roku 2007. U Airbusu to bolo 1 341 a u Boeingu 1 413 objednaných lietadiel. Jasný je priepastný rozdiel v krízovom roku 2009. Boeing obdržal 142 objednávok a Airbus 271. V poslednom desaťročí Airbus vedie v počte dodaných lietadiel. Každoročne sa počet zvyšuje až na tohtoročných takmer 500 lietadiel. Boeing ale drží krok a zaostáva iba mierne.

Komentáre

× Pri tomto článku ešte nie sú komentáre. Buďte prvý/á!

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!