{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Porovnávame nízkonákladové aerolinky (Ryanair, WizzAir, easyJet)

Back to news

Fotolia_35060625_XS.jpg

Naša rozsiahla databáza informácií o leteckých spoločnostiach a letiskách nám umožňuje vyťažiť zaujímavé porovnania. V tomto článku sme sa zamerali na veľké európske nízkonákladové letecké spoločnosti (podľa počtu prepravených pasažierov). Sú to: Ryanair, easyJet a Wizz Air. Porovnávame teraz údaje o leteckých trasách týchto aeroliniek. Kto lieta najďalej?

Najdlhšie lety nízkonákladových spoločností

Ktorá nízkonákladová letecká spoločnosť ponúka najdlší let po Európe? Možno trochu prekvapivo to je easyJet so spojením Manchester – Šarm as Šajch o dĺžke 4105 km. Táto linka je, čo sa týka vzdialenosti, medzi spomínanými spoločnosťami s veľkým odstupom najdlhšia.

Ryanair v súčasnosti lieta najďalej medzi Málaga – Tampere , trasa je dlhá 3372 km. Najmenším z týchto troch aeroliniek rovnako obsluhuje najkratšiu trasu. Linka WizzAir Madrid Barajas (MAD) – Bukurešť – Baneasa (BBU) je dlhá „iba“ 2457 km.

Najkratšie vzdialenosti medzi destináciami

V ponuke týchto leteckých spoločností narazíme aj na prekvapivo krátke lety. Víťazom je tentokrát Ryanair so spojením Glasgow Prestwick (PIK) – Belfast City (BHD) medzi Anglickom a Írskom. Lietadlo tu medzi týmito ostrovmi urazí iba 127 km. Najkratšia linka easyJetu je neďaleko, spája britský ostrov Man s Liverpoolom a meria 143 km. WizzAir so svojou najkratšou trasou o dĺžke 348 km spája švédske Malmo a poľský Gdaňsk.

Ďalej sme pre vás spočítali všetky ponúkané lety týchto aeroliniek. Rovnako sme spracovali štatistiku, ktorú sa všetky spoločnosti rady chvália. Sú to miliónové čísla, počty prepravených pasažierov.

Počet ponúkaných letov nízkonákladových aeroliniek

V databáze máme každý dostupný let porovnávaných spoločností. To najjednoduchšie je, počítať ich. Ktorá z troch nízkonákladových aeroliniek prevádzkuje najväčší počet liniek? Nie je veľkým prekvapením, že je to irský Ryanair. V jeho letovom poriadku sa aktuálne nachádza 2 232 letov. Konkurenčný easyJet potom ponúka ledva polovicu, teda 992 letov. Wizz Air je potom, v porovaní so zvyškom, úplný trpaslík. Ponúka celkovo 366 letov. Zdajú sa vám tieto čísla vysoké? Je potrebné zobrať do úvahy, že spiatočné spojenie medzi dvoma destináciami aerolinky počítajú ako dva lety. Teda Praha-Londýn a Londýn-Praha sa započítavajú ako dva samostatné lety.

Počty prepravovaných pasažierov porovnávaných leteckých spoločností

Aerolinky sa v tlačových správach rady chvália číslami. To najzaujímavejšie pre nás je počet prepravených pasažierov. Pozreli sme sa na dostupné čísla našich vybraných nízkonákladových aeroliniek. Za rok 2009 sa Ryanair môže pochváliť viac než 65 miliónmi cestujúcich. easyJet je potom asi o tretinu menšia, s počtom 46 miliónov. A opäť je jasný priepastný rozdiel v prípade tretieho Wizz Air. Ten udáva 7,8 milióna prepravených cestujúcich za rok 2009.

Máme k dispozícii aj čísla za prvú polovicu roku 2010. Všetci porovnávaní konkurenti vykazujú veľké percentá medziročného rastu. Je vidieť, že ekonomická kríza naozaj ustupuje. Ryanair prepravil od januára do konca júna 2010 celkových 33,5 milióna pasažierov, easyJet 21,5 milióna. Najväčší rast predviedol Wizz Air. Prepravil 5,5 milióna pasažierov, o 30% viac než za rovnaké obdobie minulého roku.

Zdroj: OAG (data k 29.10.2010)

Komentáre

× Pri tomto článku ešte nie sú komentáre. Buďte prvý/á!

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!