{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Letecká bezpečnosť sa v roku  2010 zhoršila

Back to news

Fotolia_54944557_XS.jpg

Štúdie, zaoberajúca sa leteckou bezpečnosťou v roku 2010 bola zverejnená spoločnosťou Ascend. Tento anglický spracovateľ dát pre letecký priemysel vydáva každoročne správu, ktorú hodnotí ako na tom vlani boli  komerčné letecké spoločnosti s bezpečnosťou. Čísla za minulý rok nie sú priaznivé. Dlhodobý trend je ale veľmi pozitívny. Poďme sa na výsledky štúdie pozrieť podrobnejšie.

Pribudlo smrteľných nehôd

Štúdie sa zameriava na nehody, pri ktorých došlo k stratám na životoch. Neberie do úvahy vojenské a súkromné lety, nenájdeme v nej napríklad pád poľského vládneho špeciálu u Smolenska. Oproti roku 2009 bol zaznamenaný mierny nárast počtu nehôd. Hlavná metrika udáva pravdepodobnosť smrteľnej nehody. Zatiaľ čo v roku 2009 sa takáto nehoda udiala jeden krát za 1,5 miliónov letov, v roku 2010 došlo k miernemu zhoršeniu na jedna k 1,3 miliónov letov. Vlani sa udialo celkom 28 leteckých nešťastí, medziročne sa ich počet zvýšil o 22%.

Pri nehodách zomrelo 828 cestujúcich

Ak porovnáme počet tragicky zosnulých pri leteckých nešťastiach v minulom roku, uvidíme štvorpercentný nárast oproti roku 2009. O život prišlo 828 cestujúcich a členov posádky. Štyri najväčšie nehody majú na svedomí 472 životov. Žiadna z tragických nehôd sa neudiala na území Európy ani severnej Ameriky. Najviac obetí malo nešťastie v indickom Bangalore 22.marca (158). Pakistan a India sa stali najmenej bezpečnými krajinami pre leteckú prepravu.

Dlhodobý trend je priaznivý

Vyššie uvedené čísla možno znejú varovne. Lepšiu predstavu si urobíme, ak sa pozrieme na dlhodobý vývoj. Ako dokladá graf nižšie, trend je veľmi priaznivý. Na časovej ose je zaznamenaný vývoj pomeru smrteľných nehôd k počtu prepravených cestujúcich. Sú zahrnuté komerčné lety s lietadlami o kapacite väčšej než 15 osôb. Ak porovnáme posledné desaťročia, pomer sa znížil prakticky na polovicu.

Zdroj: Ascend

Zdroj: Ascend

Komentáre

× Pri tomto článku ešte nie sú komentáre. Buďte prvý/á!

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!