{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Drahá ropa, zlé počasie a štrajky drvia zisky leteckých spoločností

Back to news

Fotolia_12936663_XS.jpg

Všetky tieto faktory sa podpísali na finančných výsledkoch aeroliniek za posledný štvrťrok roku 2010. Ryanair, európska nízkonákladová jednotka, je v strate 10 miliónov EUR. Šéf spoločnosti Michael O´Leary ale zostáva optimistom, celoročné výsledky sú výborné. Presné čísla nasledujú v dnešnom článku.

Prudký rast nákladov v poslednom štvrťroku

Na ziskoch leteckých spoločností sa veľkou mierou podpísalo zvýšenie vstupných nákladov. Posledný štvrťrok je tradične pre aerolinky najmenej zárobkovým obdobím. Keď sa k tomu pridá drahá ropa, štrajkypočasie, máme výborné základy pre problémy.

Svetová ekonomika oživuje a so zvýšeným dopytom stúpa cena základnej suroviny pre letecký priemysel. Súčasná eskalácia problémov v severnej Afrike tlačí cenu ropy ešte vyššie, prelomenie stodolárovej hranice za barel je na spadnutie. Množstvo peňazí stálo letecké spoločnosti aj počasie. V decembri boli niekoľkokrát uzatvorené veľké európske aj americké letiská a množstvo letov bolo zrušené. V konečnej rade spôsobovali problémy aj štrajky leteckého personálu. To všetko sa podpísalo na zhoršení finančnej situácie aeroliniek ku koncu roku.

Ryanair v strate 10 miliónov EUR

Strata sa v poslednom štvrťroku nevyhla ani inak veľmi úspešnej spoločnosti Ryanair. Finančné výsledky okomentoval šéf Michael O´Leary. Strata je sklamaním, aerolinka očakávala, že v tomto období skončí s hospodárením na nule. Celoročný zisk je však dôkazom, že nízkonákladový model funguje. O´Leary ho odhaduje na 380 až 400 miliónov EUR. Priemerná cena letenky Ryanairu vzrástla vlani o 15%. Zdá sa to byť veľký skok, cena sa ale stále drží veľmi nízko v porovnaní s konkurenciou. Priemerný cestujúci za letenku vlani zaplatil 34 EUR.

Komentáre

× Pri tomto článku ešte nie sú komentáre. Buďte prvý/á!

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!