{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Seriál predstavujeme letiská: Letisko Praha – Ruzyně

Back to news

Fotolia_35060625_XS.jpg

V treťom diely seriálu si predstavíme najväčšie české letisko, nachádzajúce sa v pražskej mestskej časti Ruzyně. Pozrieme sa do histórie, ale ponúkneme aj prehľad aktuálnych destinácií.

V súčasnosti prevádzkuje 53 leteckých spoločností pravidelné spojenie do 134 destinácií v 52 krajinách.

Histórie letiska Praha – Ruzyně

Letisko Praha – Ruzyně bolo na pláni známe ako Dlhá míľa vybudované v roku 1937. Presunula sa sem všetka civilná letecká prevádzka z letiska Praha – Kbely, ktoré zostalo vyhradené pre vojenské účely. Významného rozlíšenia sa letisko dočkalo v rokoch 1960 – 1968. Bol vybudovaný súčasný systém troch vzletových a pristávacích dráh a odbavovacia hala. Táto časť letiska je označovaná ako Sever. Pre vzlety a pristátia sa používa takmer výhradne hlavná pristávacia dráha, jej kapacita je však v súčasnej prevádzke nedostatočná. Riešením je plánovaná výstavba novej paralelnej dráhy, očakáva sa, že bude otvorená v roku 2014.

Nový terminál

Najnovší a zároveň najväčší terminál „Sever 2“ bol otvorený v januári roku 2006. Dvojpos­chodová budova slúži cestujúcim z krajín schengenského priestoru. Stavba, ktorá sa pýši množstvom unikátnych architektonických riešení, umožnila rozšíriť prepravnú kapacitu letiska Praha – Ruzyně na viac než 10 miliónov cestujúcich ročne. Náklady na stavbu zahŕňajú nové nástupné mosty a prístupovú estakádu sa vyšplhali na 9 miliárd korún. Terminál je pripravený na budúce rozšírenie, ktorým bude možné dosiahnuť kapacitu až 15 miliónov odbavených osôb za rok.

Parkovanie a doprava na letisku Praha – Ruzyně

Letisko Praha – Ruzyně sa nachádza približne 10 km z centra hlavného mesta ČR. Pre šoférov je veľmi dobre prístupné vďaka napojeniu na rýchlostnú cestu R7 a Pražský okruh. Pražská mestská hromadná doprava zabezpečuje spojenie na letisko s pomocou štyroch autobusových liniek. Linka číslo 119 mieri na konečnú zástavku trasy metra A, stanica Dejvická. Linky 100, 179 a 225 spájajú letisko s trasou metra B. České dráhy ponúkajú priamy autobusový spoj z letiska do vlakovej stanice Praha Hlavní nádraží. Cestujúci môžu rovnako využiť služby niektorého z diaľkových autobusových dopravcov (Student Agency).

Letisko Praha – Ruzyně ponúka niekoľko parkovacích plôch so sadzbou líšiacou sa podľa doby parkovania. Priamo pred jednotlivými terminálmi môžete naložiť a vyložiť cestujúcich zadarmo. Dajte si pozor, aby ste neprekročili povolenú dobu 15 minút, za každých ďalších 30 minút vám bude zaúčtované 100 Kč. Ak máte v úmysle zdržať sa na letisku dlhšie, využite parkoviská B a C s výhodnejšou sadzbou 50 Kč za hodinu. Pre dlhodobé parkovanie sa ponúka priamo na letisku parkovisko D. Odporúčame však využiť služby lacnejšieho parkoviska Go Parking. S našim promo kódom ušetríte až 200 Kč.

Pravidelné letecké spojenia

Letný letový poriadok pre rok 2011 so 48 leteckými spoločnosťami ponúkajúcimi pravidelné linky pre cestujúcich. ČSA – České aerolínie sú najväčším dopravcom na letisku Praha – Ruzyně, v roku 2010 tvorili 43% leteckej prevádzky. Medzi ďalšie významné aerolinky sa radia SmartWings, Lufthansa, Wizz Air a aj easyJet.

Trasa Prepravených cestujúcich Letecké spoločnosti
Praha – Paríž 738 tis. ČSA, SmartWings, Air France, easyJet
Praha – Moskva 474 tis. Aeroflot, ČSA
Praha – Frankfurt 439 tis. Lufthansa, ČSA
Praha – Londýn 404 tis. British Airways, easyJet, Wizz Air
Praha – Amsterdam 392 tis. KLM, ČSA, easyJet

Najvyťaženejšie trasy na letisku Praha – Ruzyně v roku 2010

Charterové letenky

V letnej sezóne odlieta z Prahy – Ruzyně množstvo charterových liniek. Štatistika za rok 2010 uvádza, že cestujúci majúci charterovú letenku sa podieľajú na celkovej prevádzke z 11,8%. Jednoznačnou väčšinou charterových letov zabezpečujú letecké spoločnosti: Travel Service a ČSA pod svojou značkou HOLIDAYS Czech Airlines. Chartery z Prahy nelietajú len po Európe, v ponuke cestovných kancelárií je napríklad aj exotické letovisko Punta Cana (PUJ) v Dominikánskej republike.

Štítky

Praktické tipy

Komentáre

× Pri tomto článku ešte nie sú komentáre. Buďte prvý/á!

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!