{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Preprava batožiny: výber z otázok čitateľov!

Back to news

Fotolia_19948407_XS.jpg

Článkov týkajúcich sa prepravy batožiny koluje po internete dostatok, tu sa však pokúsime spracovať niektoré z opakujúcich sa otázok od cestovateľov. Bez ohľadu na leteckú spoločnosť, mali by ste sa držať niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré sú ale veľakrát pomerne zmätočné. Niekoľko zo všeobecných rád a tipov tak nebude určite na škodu.

Cestovanie s dieťaťom

Všeobecne je možné povedať, že väčšina aeroliniek umožňuje bezplatnú prepravu veci, ktoré sú pre najmenšie ratolesti do veku 2 rokov nutné. Medzi takéto veci patrí kočík, malá postieľka alebo jedlo počas letu (môže byť v príručnej batožiny aj vo väčších nádobkách než 100 ml). Deti do dvoch rokov však nemajú nárok na svoje vlastné sedadlo a dospelý ich musí prepravovať vo svojom lone (u nízkonákladových aeroliniek ako je Ryanair (20 EUR) alebo Wizz Air (25 EUR) je účtovaný poplatok).

U nízkonákladových prepravcov dokonca nemajú takéto deti nárok na žiadnu batožinu, u klasických je spravidla povolená jedna batožina s nižšou hmotnosťou (CSA: max 10 kg). U starších detí je vyžadovaný dospelý sprievod a väčšinou pre nich platia rovnaké prepravné podmienky ako pre dospelých (napr. u Ryanair a Wizz Air platia za letenku rovnakú čiastku za palubný lístok ako dospelí). Čo sa týka detí, je teda lepšie skontrolovať si podmienky konkrétnej aerolinky, alebo ju priamo kontaktovať.

Tip: Ďalšie užitočné tipy a diskusie k téme batožina do lietadla.

Ako pripraviť batožinu na odbavenie?

Určite by na batožine nemala chýbať príveska s najdôležitejšími údajmi (meno, adresa, telefónne číslo) a veci v nej by mali byť zbalené bezpečne, aby nespôsobili žiadnu ujmu! Vhodný je aj zámok alebo iné zabezpečenie, ktoré zabráni nechcenej strate. Ak je batožina pripravená k odbaveniu, môžete ešte použiť fóliu k jej obaleniu. Toto opatrenie môžete použiť na obyčajné kufre ale oceníte ju predovšetkým u väčších batohov s viac popruhmi. Počas odbavenia ešte personál prilepí štítok s informáciou a kódmi východzieho a cieľového letiska.

Počet a hmotnosť batožín

V súčasnej dobe sa mnohé letecké spoločnosti v jednotlivých alianciách snažia o zavedenie jednotného systému pre prepravu batožiny a za maximálnu hmotnosť najčastejšie platí 23 kg. Pre zistenie prepravných pravidiel môžete využiť napríklad náš prehľad aeroliniek. Najčastejšie má zákazník povolené odbaviť jednu batožinu, ak ale dáte viac batožín do kompaktného celku a ten obalíte napríklad spomínanou fóliou, nebudete mať s odbavením batožiny žiaden problém. Batožina však musí spĺňať limity. Maximálne povolené hmotnosti obvykle nie je možné spočítavať a preto je lepšie zbaliť dva kufre (23+23 kg) namiesto jedného (46 kg). Vyhnete sa tak zbytočným poplatkom, ktoré sú často až hrozivé.

Na tému batožiny do lietadla by sa dalo popísať viac, takže ak máte nejaké nejasnosti alebo iné otázky, nebojte sa ozvať.

Komentáre

× Pri tomto článku ešte nie sú komentáre. Buďte prvý/á!

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!