{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Príručná batožina - kompletný sprievodca

Back to news

Fotolia_42659877_XS.jpg

Ako reakciu na časté otázky prinášame článok o pravidlách týkajúcich sa príručnej batožiny. Ľudia si často nie sú istý, či je napríklad povolené vziať si so sebou na palubu lietadla kabát alebo kabelku. Pravdou je, že tieto nariadenia sa u jednotlivých leteckých spoločnosti líšia. Základy ale našťastie viac-menej dodržujú všetci. Čítajte ďalej, ak sa chcete dozvedieť o pravidlách pre príručnú batožinu v leteckej preprave.

Obecné zásady

Najobecnejšie pravidlo hovorí, že do príručnej batožiny by mali byt umiestnené iba predmety potrebné počas letu a cennosti. Do nedávnej doby to nebol žiadny problém. S príchodom nízkonákladových aeroliniek a ich drahými poplatkami za batožinu sa to zmenilo. Nikto už nechce platiť dvojnásobkom ceny letenky za prepravu kufru. Ľudia si tak začali baliť všetko potrebné na cestu do príručnej batožiny. A problémy na seba dlho nečakali.

Maximálne rozmery príručnej batožiny

Bezpečnostná kontrola batožiny - Aletenky.sk


Začneme rozmermi. Medzinárodná asociácia leteckých prepravcov (IATA) stanovila toto pravidlo. Jeden kus batožiny by nemal prekročiť 56 cm na dĺžku, 46 cm na šírku25 cm do hĺbky. Súčet týchto troch rozmerov by potom nemal presiahnuť 110 cm. Do rozmerov je nutné započítať vonkajšie časti, napríklad kolečka. Nejedná sa ale o záväzné pravidlo a nie všetci ho v takejto podobe dodržujú. Je však bezpečné predpokladať, že žiadna letecká spoločnosť nepovolí väčší rozmery batožiny. Nevošlo by sa do schránok v lietadle. Konkrétne obmedzenia a poplatky nájdete v našej databáze, stačí si vyhľadať vašu leteckú spoločnosť.


Koľko batožiny je možné si zoberať?

Počet batožín. Vo väčšine prípadov je povolený iba jeden kus. Je to bežná prax najmä nízkonákladových leteckých spoločnosti. Priekopníkom týchto nepopulárnych opatrení je Ryanair. Pri tejto spoločnosti je striktne vyžadované, aby všetky predmety boli umiestnené do jednej batožiny. Platí to aj pre ženy a ich kabelky. Oblečenie, ktoré máte na sebe je v poriadku. Počítajte ale s tým, že pri bezpečnostnej prehliadke budete požiadaný o odloženie bundy alebo kabátu. Nezabudnite si pred odchodom skontrolovať vrec­ká. Niektoré klasické letecké spoločnosti majú voľnejšie limity. Napríklad British Airways vám dovolí druhú príručnú batožinu, typicky tašku na notebook alebo dámsku kabelku.

Tip: Prečítajte si tiež pravidlá pre zapísanú batožinu

Maximálna hmotnosť príručnej batožiny

Najvyššia povolená hmotnosť príručnej batožiny sa veľmi líši v závislosti od leteckej spoločnosti. Najčastejšie sa však pohybuje okolo 10 kg. Niektoré nízkonákladové aerolinky majú limity nastavené ešte nižšie a nútia cestujúcich priplácať si za prepravu batožiny v nákladovom priestore lietadla. Napríklad Jet Aiways povoľuje maximálne 7 kg, Air Berlin ešte menej, 6 kg. Na druhej strane sú klasické aerolinky, ktoré väčšinou tak prísne limity neuplatňujú. Za zmienku stojí British Airways uvádzajú, že jediným hmotnostným obmedzením je vaša sila. Musíte byť schopní batožinu bez pomoci umiestniť do schránky nad hlavou.

Zakázané predmety

Obecne sú zakázané všetky predmety schopné spôsobiť škodu. Zahrňujú zbrane, vrátane ich imitácií alebo zbrane pre športové účely. Nie sú povolené ostré predmety. Na palubu si nemôžete zobrať žiletku ani šípku na hádzanie na terč. Odporúčame obísť sa aj bez sady na manikúru a pedikúru, malé nožničky v nich môžu byť zdrojom problémov. Rovnako nie sú povolené väčšie tupé predmety, pálky a podobné športové pomôcky. Ďalej všetky nebezpečné a horľavé chemické látky.

Pravidla pre prepravu tekutín

Od roku 2006 je obmedzená preprava tekutín. Limity platia pre lety v Európskej Únii (a platí aj pre nečlenské krajiny Švajčiarsko, Nórsko a Island) a v Spojených štátoch. Pravidlá pre Ameriku a Európu sa mierne líšia kvôli odlišným sústavám merných jednotiek, pri transatlantických letoch s tým ale nie je problém. Konkrétne: tekutiny môžu byť prepravované v obaloch o maximálnom objeme 100 ml každý. Všetky tieto obaly musia byť umiestnené v priehľadnom znovu uzatvárateľnom obale o objeme maximálne 1 liter. Každý cestujúci môže prepravovať iba jeden takýto sáčok, ktorý predloží pri bezpečnostnej kontrole. Výnimkou sú: predpísané lieky, detské jedlo a jedlo pre diabetikov.

Štítky

Praktické tipy

Komentáre

 • Lucia

  asi pred 3 roky

  Dobry den, chcem sa spytat letim do Usa na 2 a 1/2 mesiaca pouzivam vela liekov. Co vsetko potrebujem od doktorov a kde si ich mam zbalit ? Do prirucnej batoziny alebo fo kufra?

 • eva

  asi pred 4 roky

  dobry den , chcela by som sa opyat, ci sa moze v prirucnej batozine prepravit cokola, (10,15 ks) detska krupicav sacku, alebo piskoty,dakujem

 • Eva

  asi pred 4 roky

  Dobry den, chcela by som sa spytat co vsetko sa povazuje za elektroniku, ktoru mozem prepravovat v prirucnej batozine. Ako napriklad nintendo alebo elektronicke zariadenia tohto charakteru (xbox, play station...) dakujem

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!