{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Bezpečnostná kontrola na letisku a ako ju jednoducho zvládnuť?

Back to news

Fotolia_54944557_XS.jpg

Dostať sa cez kontrolu na letiskách občas nie je úplne jednoduché, preto sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ktoré by vám ju mohli uľahčiť. Nie je to ani nič zložité.

Letenky a cestovné dokumenty

Nezabudnite si zobrať cestovné dokumenty (pas, občiansky preukaz) a svoje letenky, prípadne vytlačiť iné potrebné dokumenty a majte ich stále pri sebe. V niektorých prípadoch je možné problém so zabudnutými dokumentmi vyriešiť aj na letisku, ale za všetko sa platia zbytočne vysoké čiastky.

Na letisku s predstihom

Zistite si odbavovacie časy vašej aerolinky a naplánujte cestu na letisko tak, aby ste na letisko prišli dostatočne dopredu pred časom odbavenia.

Obyčajné oblečenie na cestu

Odporúčame oblečenie bez kovových doplnkov a topánky, ktoré jednoducho vyzujete. Pozor na opasky, šperky, peniaze, kľúče alebo napríklad piercing. Cez kontrolu totiž s nimi neprejdete. Pred prechodom cez „bránu“ je vhodné vybrať všetky „podozrivé predmety“ z vreciek, vyhnete sa tak ďalšej, dôslednejšej prehliadke. Kontrolu vám môžu zkomplikovať aj oblečenie s provokatívnymi obrázkami, nápismi a pokrývky hlavy.

Batožina – kameň úrazu

Jednotlivé aerolinky majú svoje predpísané limity (hmotnosť, rozmery) a samozrejmosťou je ich dodržanie. V príručnej batožine musia byť všetky tekutiny (vo fľaštičkách do 100 ml) zabalené vo vrecku s maximálnym objemom 1 liter. Pracovníci do takýchto batožín musia nahliadnuť, preto by mali byť jednoducho otvárateľné. Určite z príručnej batožiny vyberte zariadenia ako notebooky, kamery a mobilné telefóny, ktoré sa kontrolujú samostatne a mali by byť vypnuté. Preveruje sa väčšinou aj obsah vrecka s tekutinami a na lieky je potrebné mať stručné potvrdenie od lekára (ideálne v angličtine). V príručnej batožine nesmú byť žiadne ostré predmety.

Pred cestou si nezabudnite zistiť aj to, či sa nechystáte prepravovať v odbavenej batožine vec, ktorá je na zozname zakázaných vecí zo strany prepravcu. Rôzne obmedzenia sa týkajú aj potravín a hlavne alkoholických nápojov a tabakových výrobkov (navštívte stránky Ministerstva zahraničia daného štátu). Ak cestujete so zvieraťom, vyberte ho z prepravného boxu a ten pošlite na kontrolu. Nadrozmernú batožinu je vhodné nahlásiť dopredu.

Tip: Prečítajte si aj ďalšie praktické tipy pre batožinu do lietadla a príručnú batožinu.

Myslite, než začnete hovoriť

Možno to znie zábavne, ale aj neškodná poznámka či vtip, môže byť pre pracovníkov letiska nestráviteľný a môžu vám spôsobiť zbytočné komplikácie. Ak budete vyzvaní k podstúpeniu dodatočnej kontroly, snažte sa ochotne spolupracovať a odpovedať na otázky.

A nakoniec?

Ak je všetko v poriadku, pozbierajte si svoje veci a užite si príjemný let.

Komentáre

  • milan

    asi pred 7 roky

    bohovia na letiskach ako za totality ticho bez poznamok len s tymi nadludmi velmi opatrne ...aj oni potom sa takto spravaju ked sluzime my im &,,,,??? ANO SUHLASIM je tu problem terorizmu ,ale co to ma spolocne s komunikaciou prirodzenou aj my v praci nemozme vsetkych ?povazovat za zlodejov a tak sa k nim spravat

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!