{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

Batožina: otázky a odpovede

Back to news

Fotolia_35060625_XS.jpg

Preprava batožiny lietadlom patrí u našich čitateľov k najobľúbenejším témam. Pod článkami na túto tému sa množia otázky. Pripravili sme prehľad odpovedí na tie najčastejšie.

Najviac z vás sa pýta na limity pri preprave potravín a liekov. Časté sú aj otázky týkajúce sa alkoholu a cigariet. Nejasnosti panujú aj o tekutinách v príručnej batožine.

Preprava potravín lietadlom

 • EU: Potraviny nepodliehajúce rýchlemu znehodnoteniu sú povolené. V príručnej batožine pozor na potraviny v tekutej forme, vzťahujú sa na ne limity na prepravu tekutín.
 • USA: Zákaz dovozu potravín (hlavne mäso a mastné výrobky, ovocie, zelenina). Pozor: platí i pre nedojedené občerstvenie z lietadla.
 • Ostatní krajiny: Trvanlivé potraviny sú vo väčšine prípadov povolené. Niektoré krajiny však majú zvláštne predpisy, pre bližšie informácie navštívte stránky Ministerstva zahraničných vecí

Preprava liekov

 • Príručná batožina: Mali by v nej byť prepravované len lieky potrebné počas letu. Ak ide o tekutinu/gél/sprej vo fľaške o objeme väčšom než 100 ml, je nutné potvrdenie od lekára kvôli obmedzeniu pre prepravu tekutín.
 • Odbavená batožina: Potvrdenie od lekára sa odporúča pri preprave väčšieho množstva liekov na predpis.

Alkohol a cigarety

 • EU: Pre osobnú potrebu môžete bez nutnosti platiť clo prepravovať v rámci EU: 10 litrov destilátov, 20 litrov alkoholizovaného vína (napríklad portské alebo sherry), 90 litrov vína (z toho maximálne 60 litrov šumivého), 110 litrov piva. Čo sa týka tabakových výrobkov: 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár a 1 kg tabaku.
 • USA: Na jednu osobu si môžete priviesť najviac 200 ks cigariet a 1 liter alkoholu (pozor, osoby mladšie než 21 rokov alkohol prepravovať nesmú).
 • Ostatní krajiny: Informácie si vyhľadajte napríklad na stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Niektoré krajiny dovoz alkoholu a cigariet prísne obmedzujú alebo úplne zakazujú (platí hlavne pre moslimské krajiny na Blízkom východe – Spojené arabské emiráty a ďalšie).

Tekutiny v príručnej batožine

Zvláštne obmedzenie pre prepravu tekutín v príručnej batožine platí pre lety v rámci Európskej únie (aj pre nečlenské krajiny Švajčiarsko, Nórsko a Island) a do/z severnej Ameriky (USA, Kanada). Najdôležitejšie je neprekročiť maximálny povolený objem jednej nádoby – 100 ml. Pozor: Za tekutinu sú pre tento účel považované aj gély, krémy a spreje (napríklad kozmetika). Všetky nádobky musíte umiestniť do priehľadného, znovu-uzatvárateľného sáčku. Jedna osoba môže mať iba jeden takýto sáčok. Výnimku tvorí detská strava (pre deti do dvoch rokov) a lieky potrebné počas letu.

Štítky

Praktické tipy

Komentáre

 • Marek

  asi pred 2 roky

  Zdravim,chcem sa opytat idem na Cyprus a chcem sa opýtať kolko kartónov cigariet si mozem vziat? Ďakujem za odpoveď

 • Janka

  asi pred 3 roky

  chcem sa opytat,ci mozem dat do prirucnej batoziny 4ks.krystalove pohare.

 • romana

  asi pred 4 roky

  ahojte chcem sa opytat...do grecka sa moze dovozit 800ks cigariet a vyvoz je ako obmedzeny?? lebo dostala som innfo ze nasli na hranici chlapca co mal pri sebe karton ( z grecka na slovensko) a zaplatil pokutu 150 eur...dakujem za odpoved

 • Petra

  asi pred 5 roky

  Dobrý den,
  ve většině států USA je povoleno kouření a nákup cigaret už od 18 let, nicméně záleží, kam přesně cestujete, někde mají povoleno až od 19. Doporučila bych zkontrolovat pravidla daného státu. Do 21 let nesmíte přivést cigarety např. na Havaj.

 • Kika

  asi pred 5 roky

  Dobrý deň chcem sa opýtať či si môžem brať cigarety do USA na Slovensku som plnoletá to neplatí ? ked tam môžem až od 21 ?

 • Petra

  asi pred 5 roky

  Dobrý den, Tome,
  do Řecka je povoleno vést max 800 ks cigaret, veškeré informace o limitech naleznete na webu ministerstva zahraničních věcí.

 • Tom

  asi pred 5 roky

  Cestujem do Grécka a chcel by som sa spýtať koľko môžem vziať so sebou do kufra ks cigariet. Ďakujem pekne

 • Petra

  asi pred 5 roky

  Dobrý den, Nikolo,
  počet cigaret, které můžete převážet, se liší podle destinace, do které letíte. Limity pro jednotlivé státy najdete např. na webu Ministerstva zahraničních věcí.

 • Nikola

  asi pred 5 roky

  Dobrý deň,
  Koľko kusov cigariet si môžem zobrať do príručnej batožiny. Cigarety chcem nakúpiť už za check in.
  Ďakujem

 • × Komentár bol vymazaný
 • Petra

  asi pred 5 roky

  Dobrý den,
  povolený věk pro převoz cigaret se liší podle země, do které se chystáte, přehled části zemí najdete na http://www.uamk.cz/…t/turistika/?…, případně bych doporučila se podívat na podmínku dovozu tabákových výrobků pro danou zemi na webu Ministerstva zahraničních věcí

 • silvo

  asi pred 5 roky

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či môžem prepravovat v príručnej batožine cigarety ak niesom plnoletý. Ak áno, aké množstvo.Môžu ma zastaviť pri kontrole? Za odpoveď vopred ďakujem :)

 • KS

  asi pred 6 roky

  Zdravím,
  pokud se jedná o odbavené zavazadlo, tak by s vínem neměl být problém, jen ho nezapomeňte pečlivě zabalit.
  KS, Aletenky.sk

 • Nikola

  asi pred 6 roky

  Dobry den chcela by som sa spytat ci je mozne prepravit v kufri s Bari (Taliansko) try flasky vina (0,5) ... Dakujem za odpoved :)

 • Silvo

  asi pred 6 roky

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či môžem prepravovat v príručnej batožine cigarety ak niesom plnoletý. Ak áno, aké množstvo.Môžu ma zastaviť pri kontrole? Za odpoveď vopred ďakujem :)

 • michal

  asi pred 6 roky

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako je to z prepravou fajky, či si ju môžem zabaliť (aj s príslušenstvom- tabak, potreby na čistenie, "fajkársky nôž"...) do príručnej batožiny alebo nie, a či sa množstvo prepravovaného tabaku vzťahuje aj na normálnu batožinu v podpalubý lietadladla. Let je z grécka na slovensko.

 • KS

  asi pred 6 roky

  Zdravím,
  to záleží na tom, do které země letíte. Více informací zjistíte na webu Ministerstev zahraničních věcí a jemu podobných. Jinak se jedná prostě o tabák resp. tabákový výrobek a často bývá zahrnut v omezeních.
  KS, Aletenky.sk

 • david

  asi pred 6 roky

  ako to je s zuvacim tabakom ? snusom ?

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!