{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkiaľ letíte?
Kam letíte?
Kedy odchádzate?
Wau, Vy teda milujete cestovanie! Bohužiaľ, môžeme vyhľadávať maximálne medzi 10 letiskami naraz...
Vyberte dátum v budúcnosti, prosím. Ak budeme ponúkať cestovanie časom, dáme Vám vedieť.
Cestujete späť v čase? Uistite sa prosím, že dátum návratu je až po dátume odchodu.
V ponuke máme len lety na nasledujúcich 12 mesiacov, asi ste väčší plánovač ako my.
Hľadanie spojenia kamkoľvek nemôže byť kombinované so špecifickými dátumami.

6 najlepších tipov ako prežiť dlhý let

Back to news

Fotolia_19948407_XS.jpg

Čaká vás dlhý let? Budete musieť na jednom mieste stráviť desať a viac hodín? Prečítajte si týchto niekoľko tipov, ako je možné si pobyt na palube lietadla čo najviac spríjemniť.

Ako predísť zdravotným problémom, nedostatku spánku a nude?

Zvoľte si najlepšie sedadlo

Výber lepšieho miesta na sedenie je často zabúdaným prostriedkom k spríjemnenie dlhého letu. Pri rezervácii letenky sa na webe leteckej spoločnosti informujte, ako dlho pred odletom bude k dispozícii elektronické odbavenie. V tomto kroku si spravidla môžete zvoliť aj miesto na sedenie. Platí, že kto skôr príde, skôr berie. Sedadlo teda vyberajte hneď, ako to bude možné.

A ako zistíte, ktoré je najlepšie? Jednoducho. Navštívte web Seatguru, v ľavom panely vyberte vašu leteckú spoločnosť a následne typ lietadla. Zobrazí sa prehľadný plánok, kvalita miesta je rozlíšená farbami. Od najlepšej zelenej až po červené miesta, ktorým je vhodné sa vyhnúť.

Pozor na zdravotné problémy

Dlhodobý pobyt v lietadle je pre ľudský organizmus veľkou záťažou. Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje dehydratácia a nedostatok pohybu. V extrémnom prípade môžu tieto negatívne faktory vyvolať žilnú trombózu (tvorba krvnej zrazeniny, ktorá môže žilu aj upchať). Dodržujte preto napríklad počas letu tieto jednoduché zásady:

  • Pravidelne pite, najvhodnejšie sú iontové nápoje
  • Deň pred odletom a počas letu nepite alkohol
  • Vyvarujte sa nápojom s obsahom kofeínu (káva, čaj, Coca-Cola)
  • Čas od času vstaňte a prejdite sa uličkou tam aj späť
  • Počas sedenia každú hodinu krátko precvičujte dolné končatiny

Nepracujte, bavte sa

Zabezpečte si dobrú zábavu, aby vám dlhé hodiny v sedačke ubehli rýchlejšie. Zábavou v žiadnom prípade nemyslíme prácu. Chcete predsa, aby čas utiekol čo najrýchlejšie. Moderné lietadlá majú zabudované zábavné systémy pre každého cestujúceho už aj v ekonomickej triede. Vyberte si zo širokej ponuky filmov, často nie je problém naraziť aj na najnovšie hollywoodske blockbustery. Tip: vezmite si so sebou vlastné slúchadla, na ktoré ste už zvyknutý. Letuška vám síce po štarte slúchadla ponúkne, ale nie je nič horšie, než ako keď vás budú po niekoľkých hodinách tlačiť do ucha.

Neberte si na palubu príliš veľa vecí

Poplatky za odbavenie batožiny stále stúpajú a tak sa viac a viac cestujúcich spolieha iba na príručnú batožinu. Na dlhých letoch vám ale väčšina spoločností jednu odbavenú batožinu prepraví bez poplatku. Čím menej si toho na palubu vezmete, tým viac priestoru vám zostane. Schránka nad hlavami bývajú spravidla preplnené, a tak vám často neostane nič iné, len umiestniť tašku pod sedadlo pred vami. Tím sa ale pripravíte o drahocenný priestor pre nohy. Na palubu teda patria iba cennosti a veci, ktoré budete potrebovať počas letu.

Do lietadla nastupujte oddýchnutý

Lietadlo nie je vôbec príjemným miestom na spánok. Je chybou spoliehať sa na to, že celý let prespíte. Všadeprítomný dunivý hluk motorov, plač malých detí a rozhovory okolitých cestujúcich vám v tom spoľahlivo zabráni. Ak budete dobre vyspaný a oddýchnutý, prežijete dlhý let omnoho jednoduchšie a z lietadla vystúpite vo väčšej pohode. Tip: Spánku sa na palube nebráňte, ale ani sa do neho nenúťte, máte predsa množstvo času. Nechajte vašim biorytmom voľný priebeh.

Pozor na zlodejov

Áno, je to tak, zlodeji sa vyskytujú aj v lietadlách. Využiť situáciu, ak akurát spíte, je pre neho jednoduché. Doklady, peniaze a cennosti je dobré mať na bezpečnom mieste. Napríklad peňaženku umiestnite na dno batohu, aby ste zlodejovi prácu čo najviac znepríjemnili. K získaniu sú aj špeciálne opasky k umiestneniu priamo na telo, kam sa pohodlne vojde pas, platobné karty a peniaze.

Štítky

Praktické tipy

Komentáre

× Pri tomto článku ešte nie sú komentáre. Buďte prvý/á!

Pridajte komentár

Páčia sa Vám ALetenky?

Predtým, než opustíte túto stránku...

Považujete stránky Aletenky.sk za prínosné? 9 z 10 vašich kamarátov by sa páčil tiež. Rozširujte slová chvály o našich stránkach!